Reklama 1
BIO vína

OBLAST MOSEL

Údolí řeky Mosely mezi Koblenzem a Trevírem je romantickou říční krajinou, která se vyznačuje především světově proslulým vinařstvím.

Na každém kroku zde vidíte idylické vinařské obce a vinné sklípky zvučných jmen, vinárny a kulturněhistorické pamětihodnosti. Řeka Mosela je 545 kilometrů dlouhá a je největším přítokem Rýna. Údolí řeky plné ohybů se strmými svahy s vinicemi je možné přirovnat k přirozenému amfiteátru lemovaném vinnou révou. Ale příroda tu byla dávno předtím, než sem začali přijíždět turisté z celého světa. Řeka Mosela, rodilá Francouzka, se rozšiřuje a swinguje jako lehce podnapilá vstříc velkému Rýnu. Je to dáma se vzrušujícími zaobleními, která obdivovali již staří Římané a Keltové. Už oni hned rozpoznali velký talent Mosely a zasadili na příkrých svazích nad řekou první révu. To bylo již před 2000 lety, ale mezitím se hodně změnilo. Bílé víno od řeky Mosely je synonymem pro kvalitní ryzlink s ušlechtilým a hravým buketem.

 Vinařská oblast Mosela

Vinice kolem Mosely jsou právem proslulé. Bremmer Calmont je nejstrmější vinice v Evropě, 380 metrů vysoká se sklonem 55 stupňů. Neobyčejnými zákrutami a ohyby se Mosela vine od pramene v Jižních Vogézách až k ústí do Rýna v Koblenzi v místě zvaném Deutscher Eck (Německý roh). V říčním údolí mezi vrchovinami Hunsrück a Eifel se nachází velkolepá vinařská oblast, jejíž základy vytvořili Římané. Díky mírnému, téměř středozemnímu klimatu a teplým strmým svahům se zde výborně daří ušlechtilému ryzlinku. Vinice se táhnou jako stuha od horní Mosely až k jejímu ústí v Koblenzi. Za každým ohybem řeky očekává návštěvníka jiný krajinný ráz s vlastní identitou. Jedinečný kraj s klikatým tokem řeky Mosely, jejíž koryto se vrylo do skal, to je kulturní krajina s tisíciletou historií a nejstarší vinařská oblast Německa. Zde sídlili Germáni a usadili se tu Keltové. Římané zde zanechali stavební a umělecké památky a založili kulturu pití vína, což dokazuje místní typické označení vinné sklenky, která se říká Říman. I ta nejmenší obec na Mosele pořádá slavnosti vína a krojů. Ochutnávky vín v atmosféře vinných sklepů jsou pevnou součástí života na řece Mosele.

Oblast Mosely je jedinečným muzeem kultury pod širým nebem. V téměř každém ohybu řeky byl ve středověku vybudován hrad. Z mnoha, které byly postaveny, je možno v současnosti navštívit například: hrad Elz, hrad Pyrmont u Roesu, hrad Thurant u Alkenu, hrad Cochem nebo hrad Landshut u Bernkastelu-Kuesu. Mosela má však ještě dvě menší sestry, řeky Saar a Ruwer. Podle Mosely, Saar a Ruwer je také pojmenována nejseverněji položená vinařská oblasti Německa. Asi 5000 vinařských závodů ve 125 vinařských obcích obhospodařuje kolem 70 milionů keřů vinné révy na celkové ploše vinic o rozloze 9 300 hektarů. Oblast se táhne podél 243 kilometrů německé Mosely mezi městem Perl na francouzské hranici a Koblenzem, podél řeky Saar mezi Serrigem a Konzem a řeky Ruwer mezi Riverisem a městskou čtvrtí Trevíru Ruwer.

Nádherně komponovaná krajina s takřka dramatickými pracovními podmínkami pro vinaře. Nejlepší vinná réva totiž roste na velmi strmých svazích na břidlicovém podloží. To však dodává vínům typickou jemnou minerální příchu?.

Celé oblasti dala jméno řeka Saar, jejíž zpočátku klidný tok se od Merzigu zužuje. U Mettlachu protéká hustým lesem a neustálými zákruty spěchá do Mosely. Nejpůsobivější je sedm kilometrů dlouhý ohyb řeky u Mettlachu. Ovocné sady představují tradiční formu hospodářství v tomto povodí a formují ráz krajiny. Zde turisté navštěvují pevnosti Keltů a Římanů, antické chrámy, středověké hrady, šlechtická sídla, zámky a kostely. Bez ohledu na to, jaký způsob poznávání regionu si člověk vybere, zda pěšky, na kole nebo lodí, vždy si odnese nezapomenuté dojmy. Útulné vinárny a hospůdky zvou k ochutnávce delikátních vín a láskyplně připravovaných místních lahůdek.

 

citováno z http://www.nemecko.travel/CSY/destinace_nemecko/master_tlregion-id119-fs2.htm

 

 

 
 
Přihlášení
Musíte vidět...
Vyzkoušejte degustační balíček jen za 1365Kč

Schmidt Sohne ryzlink